Ősök Napja 2017

Ősök Napja 2017
Természetesen idén is megtaláltok bennünket Ősök Napján! Szeretettel várunk mindenkit!

Az alábbiakban közöljük a 2017. évben, augusztus 11-13-án, Bugacon megrendezésre kerülő Ősök Napja ünnepünk részletes programját. Minden kedves kilátogató vendégünknek lelket feltöltő ünneplést és jó szórakozást kívánunk a három napra!

Péntek (augusztus 11)

11 h Kiskunsági Nemzeti Park kiállító jurtájának a megnyitója.

12 h Megnyílik a ”Kárpát medencei nagy kézműves vásár”

14 h Íjásztatás (küzdőtér mögötti mező)

16:30 h Lovas főpróba

17:30 h Gyalogos és lovas főpróba

18 h Csikós program főpróbája

Színpad
16 h Sólyomfi Nagy Zoltán –”Ősök hangja” magyar táltos zene

16:30 h Kaya Kuzucu- Anatóliai népzenék (Törökország)

17 h Regélő Fehér Táltos dobkör –táltos zene

17:30 h Üngür Duo magyar és balkáni népzenék, keleti zenék (Felvidék)

18 h Fehér holló Öskű – ”Látomás”

20 h Hajdux – hagyományos kecskeduda és népi hangszerek, népzene és középkori katonazene

20:30 h Esti koncert: Kovács Nóri népdalénekes koncertje

22 h tól népzene és táncház (hajnalig)

Szombat (augusztus 12)
10 h Az ”Atilla sátra” kiállítás megnyitója – Hunok, avarok, magyarok a Kárpát-medencében

10:15 h Az ”Ősök sátra” kiállítás magnyitója. – A honfoglalók kincsei

Küzdőtér melletti mező
9 h: ”Puszták népe” viadal (selejtező) - Küzdőtér mögötti mező – Íjász pálya

10 h: Gyalogos íjász verseny kezdete

Nagy rendezvény sátor
10 h Övbirkózó bemutató

10:15 h Mérlegelés az Övbirkózó Bajnokságra

10:30 h Nemzeti Övbirkózó bajnokság

Küzdőtér
10 h: Agarász bemutató (Magyar Agarász Szövetség)

10:30 h ”Puszta vágta” lovas gyorsasági verseny (selejtező)

11:30 h Bagatur (Bolgar-Onogur hagyományőrző csapat) harci bemutatója

12 h ”Turul szárnyán”- Magyar-Turán Szövetség lovasíjász válogatottjának bemutatója

12:30 h Felföldi Baranta ostor és gyalogosharc bemutatója

13 h Ősök Napja – Seregszemle

Kárpát medencei magyar hagyományőrzők gyalogos és lovas felvonulása.

Díszbeszédek: – Lezsák Sándor (író) a Magyar Országgyűlés alelnöke, a rendezvény fővédnöke

- Bíró András Zsolt (antropológus) a Magyar Turán Alapítvány Elnöke, a rendezvény főszervezője

14 h ”Turul Népe”- a Honfoglalás korát felidéző lovasroham és csata jelenet

14:30 h Monus József a ”Farkas” különleges távlövése a nagy Őseink tiszteletére

15 h ”A pozsonyi-csata legendája”- lovasharc bemutató (Vermes-törzs)

15:30 Köböre bajnokság (pusztai lovasnomád csapatjáték)

16 h A pásztor életre emlékezünk: Alföldi csikós bemutató

16:20 h Gyalogos harci bemutató, nomád páncélzatban és fegyverzettel. (Keleti Gyepű)

16:40 h Lovasbirkózó bajnokság

17 h Lovas solymász és solymász bemutató (Krekács Zoltán)

17:30 h Ünnepélyes eredményhirdetések

18 h Agarászat a pusztában (agárral való vadászat bemutatója)

Színpad
10 h Regélő Fehér Táltos dobkör –táltos zene

11 h Fehér holló Öskű – ”Látomás”

15 h Kaya Kuzucu- Anatóliai népzenék (Törökország)

16 h Sólyomfi Nagy Zoltán –”Ősök hangja” magyar táltos zene

17 h Üngür Duo magyar és balkáni népzenék, keleti zenék (Felvidék)

18 h Regélő Fehér Táltos dobkör –táltos zene

20 h Hajdux – hagyományos kecskeduda és népi hangszerek, népzene és középkori katonazene

21 h Közös zenélés, majd táncház – éjjelig

Állandó programok
Összetartozunk – kiállítás a Kárpát-medencei magyarság régészeti anyagából

Délvidék Kézműves Pavilon

Kiemelt vendég (2017): Kárpátalja – Kárpátalja kézműveseinek bemutatkozása

Atilla Sátra (Óriás jurta), Ősök Sátrai: Az ősök arcképcsarnoka, hun lelet rekonstrukciók. Hunok, avarok, magyarok, besenyők – régészeti és antropológiai kiállítások.

Kiskunsági Nemzeti Park jurtája: pásztormúzeum, bemutató kiállítás

Kézműves vásár

Íjászat kipróbálási lehetőség érdeklődőknek

Gyermekudvar, kézműves foglalkoztató, pancsoló

Baba-mama pihenőjurta

Színpad mellett egész nap haditornák és bemutatók: Párbajverseny, látványos vívó párbajok, a gyalogos páncélosok viadala (egyéni és csapat verseny), illetve szablyavívó verseny.

Előadósátor
10:30 h Bernert Zsolt (antropológus) Magyar Természettudományi Múzeum: A Duna-Tisza közi Honfoglaló népesség antropológiai jellegei

11 h Tóth Zoltán (régész) Dobó István Vármúzeum – Eger: A honfoglalók hitvilága a régészeti források tükrében

11:30 h Dr.Csorba Gábor (zoológus) Magyar Természettudományi Múzeum: Növények és állatok a ”népek országútján” a nagy eurázsiai füves pusztán

12 h Gallina Zsolt (régész): Homokba temetett középkori falvak és templomok a Kiskunságban

12:30 h Dr. Agócs Gergely (népzenekutató, Hagyományok Háza): A magyar népzene dallamtípusainak változatai a nogajok zenefolklórjában

Szünet

Fórum:

15:30 h Lezsák Sándor (író, a Magyar Országgyűlés alelnöke) Gondolatok a hagyományról és irodalomról: Atilla fia Csaba királyfi történelmi regény bemutatója.

Előadás

16 h Gál Szilárd (régész) Maros megyei múzeum – Marosvásárhely: Hun kori lovastemetkezés Marosszentgyörgy határában.

Fórum:

16:30 h: Bán Mór (író): A magyar történelmi regény újjászületése

17 h: Dr. Mustafa Genç (néprajzos, Yunus Emre Intézet meghívottja)

Yörük kadinin bir günü – ”Egy yörük türkmen nő egy napja”

17:30h Erdinç Tunçbilek (Magyar Turán Alapítvány Törökországi képviselője): Rokonság, kultúra, stratégia, avagy a török magyar kapcsolatok mozaikja a múltban és a jelenben.

18 h Lezsák Levente (lovas kaszkadőr, egyetemi előadó): A harci lovak képzése

Vasárnap (augusztus 13)

Nagy rendezvény sátor:
10.30 h Bothúzó Nemzeti Bajnokság (férfi és női)

Küzdőtér
10 h Agarász bemutató (Magyar Agarász Szövetség)

10:30 h Gyalogos harci bemutató (Bagatur- Bulgária)

11 h. Lovasíjász verseny

12 h ”Puszták Népe” döntő

13 h: Ősök Napja – Seregszemle

Kárpát medencei magyar hagyományőrzők gyalogos és lovas felvonulása. Bíró András Zsolt főszervező köszöntője és üzenete a magyarsághoz.

14 h ”Turul Népe”- a Honfoglalás korát felidéző lovasroham és csata jelenet

15 h Lovasharc bemutató – Pusztai rókák

15:30 h Lovas és gyalogos solymász bemutató

16 h Lovasbirkózás

16:30 h Puszta Vágta, döntő

17 h Ünnepélyes eredményhirdetések

18 h Szertűz

Színpad
10 h Üngür Duo magyar és balkáni népzenék, keleti zenék (Felvidék)

11 h Sólyomfi Nagy Zoltán –”Ősök hangja” magyar táltos zene

12 h Kaya Kuzucu- Anatóliai népzenék (Törökország)

14:30 h Fehér holló Öskű – ”Látomás”

15:30 h Regélő Fehér Táltos dobkör –táltos zene

16:30 h Hajdux – hagyományos kecskeduda és népi hangszerek, népzene és középkori katonazene

Állandó programok:
Összetartozunk – kiállítás a Kárpát-medencei magyarság régészeti anyagából

Délvidék Kézműves Pavilon

Kiemelt vendég (2017): Kárpátalja – Kárpátalja kézműveseinek bemutatkozása

Atilla Sátra (Óriás jurta), Ősök Sátrai: Az ősök arcképcsarnoka, hun lelet rekonstrukciók. Hunok, avarok, magyarok, besenyők – régészeti és antropológiai kiállítások.

Kiskunsági Nemzeti Park jurtája: pásztormúzeum, bemutató kiállítás

Kézműves vásár

Íjászat kipróbálási lehetőség érdeklődőknek

Gyermekudvar, kézműves foglalkoztató, pancsoló

Baba-mama pihenőjurta

Színpad mellett egész nap haditornák és bemutatók: Párbajverseny, látványos vívó párbajok, a gyalogos páncélosok viadala (egyéni és csapat verseny), illetve szablyavívó verseny.

Előadósátor
10:30 h Dr. Medgyesy Pál (régész, Békés megyei Múzeumok Igazgatósága): 10-11. századi hadseregek Európában

11 h: Évinger Sándor (antropológus, Magyar Természettudományi Múzeum): Sebészi és jelképes koponyalékelések – avagy mit árulhatnak el a csontleletek a honfoglaló magyarság gyógyító tudományáról és hitvilágáról?

11:30 h Dr.Török Tibor – Dr. Neparáczki Endre (genetikusok, MTA Szegedi Biológiai kutatóközpont): Legújabb adatok és eredmények, a honfoglaló népesség jellegeire vonatkozóan, a nagyfelbontású genetikai vizsgálataink tükrében

12 h Soós Zoltán (régész, igazgató ) Maros megyei múzeum- Marosvásárhely:

A székelység betelepedése Erdélybe a székek kialakulása

16 h Cseri Dávid (lovas szakíró, Lovas Nemzet Magazin rovatvezetője): Elfeledett lovas legendáink